Problémy s odvodom DPH v prípade neuhradenej faktúry

Zamietnutý
Opis problému: 

Podnikateľ (napr. sro-čka) má povinnosť odviesť štátu DPH aj vtedy, keď nemá zaplatenú faktúru od odberateľa.  Podnikateľ  zaplatil svojmu dodávateľovi, zaplatenú faktúru za od odberateľa nemá a napriek tomu musí odviesť štátu DPH aj z nezaplatenej faktúry. Ak má podnikateľ takýchto neplatičov viac, dostáva sa do druhotnej platobnej neschopnosti, nemá peniaze na nákup ďalšieho tovaru, nemá peniaze na zaplatenie odvodov, či mzdy pre zamestnancov.

Návrh riešenia: 

1. odviesť štátu DPH až po zaplatení faktúry od odberateľa, prípadne
2. zaviesť nemožnosť u odberateľa uplatniť si DPH voči štátu dokým odberateľ preukázateľne neuhradil dodávateľovi faktúru za dodanie tovaru/služby.

Zodpovedajúci zákon: 
Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty
Oblasť legislatívy: 
Všeobecne – všetky oblasti podnikania
Poznámka: 
Stanovisko MF SR, 10.5.2013 1. K povinnosti odviesť štátu DPH až po zaplatení faktúry odberateľom Daň z pridanej hodnoty je v práve EÚ/ES upravená smernicou Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (ďalej len „smernica DPH“). Smernica DPH je pre členské štáty záväzná. Smernica okrem iného obsahuje aj pravidlá týkajúce sa vzniku daňovej povinnosti, t.j. povinnosti platiť z dodávky tovaru alebo služby DPH do štátneho rozpočtu. Podľa základného pravidla vzniká platiteľovi DPH, ktorý uskutoční dodanie tovaru alebo služby, daňová povinnosť dňom dodania tovaru a poskytnutia služby a daň je splatná do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia bez ohľadu na to, či príjemca plnenia za tovar alebo službu zaplatil alebo nie.
Okrem uvedeného základného pravidla týkajúceho sa vzniku daňovej povinnosti, má členský štát možnosť ustanoviť výnimku, podľa ktorej pri niektorých transakciách alebo niektorých kategóriách zdaniteľných osôb vznikne daňová povinnosť v deň prijatia platby. Pokiaľ by členský štát takúto výnimku pre určité kategórie osôb do zákona zaviedol, súčasne by musel v zákone ustanoviť, že právo na odpočítanie dane z prijatých plnení by týmto osobám vzniklo tiež až v momente, kedy zaplatia za tovar alebo službu svojmu dodávateľovi. Členský štát je oprávnený zaviesť vznik daňovej povinnosti nadväzne na zaplatenie za tovar alebo službu odberateľom len pre zdaniteľné osoby, ktoré nemajú ročný obrat vyšší ako 500 000 eur. Po konzultácii s Výborom pre DPH môžu členské štáty tento limit zvýšiť až do výšky 2 000 000 eur.
Zavedenie uvedeného dobrovoľného pravidla (výnimky zo základného pravidla) má rad výhod ale aj nevýhod pre podnikateľa, napr. je nevýhodné pri obstarávaní majetku formou finančného lízingu, pri oddanení majetku u začínajúcich podnikateľov, pokiaľ kúpený majetok nie je uhradený, ďalej môže vyvolať neochotu platiteľov DPH uplatňujúcich základné pravidlá obchodovať s platiteľom DPH uplatňujúcim výnimku, a to z dôvodu zhoršenia podmienok na uplatnenie práva na odpočítania dane, ktoré by vzniklo až v čase, kedy odberateľ zaplatí svojmu dodávateľovi za tovar alebo službu.
2. K zavedeniu obmedzenia u odberateľa uplatniť si DPH voči štátu dokým odberateľ preukázateľne neuhradil dodávateľovi faktúru za dodanie tovaru/služby. Smernica DPH vo všeobecnosti neumožňuje viazať právo na odpočítanie dane na vstupe z prijatých tovarov a služieb na zaplatenie DPH (uvedenej vo faktúre) dodávateľovi tovaru alebo poskytovateľovi služby. Zakotvenie takéhoto pravidla v zákone avšak iba obmedzene by bolo možné len v súvislosti so zavedením vzniku daňovej povinnosti podľa bodu 1., t.j. ak by SR zaviedla výnimku, podľa ktorej by pri niektorých transakciách alebo niektorých kategóriách zdaniteľných osôb vznikla daňová povinnosť dodávateľovi najneskôr v deň prijatia platby. Ak by platiteľ dane – odberateľ obchodoval s platiteľom dane, ktorému by vznikala daňová povinnosť najneskôr prijatím platby, právo na odpočítanie dane z prijatého tovaru alebo služby by si odberateľ mohol uplatniť až vtedy, keď zaplatí svojmu dodávateľovi. Pokiaľ však odberateľ bude obchodovať s iným platiteľom dane ako je platiteľ dane, ktorý je oprávnený na uplatňovanie výnimky, právo na odpočet dane mu vznikne prijatím tovaru alebo služby.
Záver: MF SR pred prípadným zavedením výnimky viazať vznik daňovej povinnosti na zaplatenie faktúry odberateľom za tovar alebo službu, musí analyzovať možné riziká pre štátny rozpočet SR.

Komentáre

Uz tychto tem tu je vela. Ja osobne by som zrusil celu dph na bolo by po probleme. Ziadne odpocty, pripocty a ine! V jednoduchosti je krasa. Ceny by sli dole, tovar by sa pohol, lenze to by stat musel narabat s peniazmi slusne ktore vyberie na daniach a nespravat sa k nim ako ku hnoju!

Súhlasím, lebo takto štát trestá poctivých podnikateľov a pomáha podvodníkom

Neviem či má zmysel sem niečo písať, lebo sa nič nedeje a je to tu ako bútlavá vrba. Jednoducho nepoctiví podnikatelia sú v tomto štáte zákonom chránení, asi poslanci vedia prečo. Ešte som nepočul, že na základe tejto stránky by sa zmenil nejaký zákon. Tento zákon asi položí moju firmu, lebo máme veľa neplatičov a DPH musím odviesť a ešte som musel zaplatiť daň zo zisku a neskôr ešte aj zdravotné poistenie, lebo sro je chorá - je to ikvidačný zákon pre poctivých podnikateľov

Mne pomohol az sudny platobny rozkaz aby som uvidel peniaze za FA. Nedavno som mal tiez 2 faktury skoro pol roka po splatnosti a dal som ich na http://nevyplatenafaktura.sk/, do tyzdna mi prisli obe platby. Asi pomoze iba nejaky podobny verejny register... "nastenka hanby". Len skoda ze zatial slaba databaza, rad by som vedel v buducnosti, komu davam fakturu na splatnost.

Pridať komentár

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
Bezpečnostná otázka (kvôli spamom). Vyriešte jednoduchú matematickú rovnicu a výsledok napíšte do prázdneho políčka.
osem mínus = 2
Vyriešte matematickú otázku a výsledok zapíšte v číselnom formáte.