Automatické vracanie preplatkov Sociálnou poisťovňou

Schválený
Opis problému: 

Keď pri platbách odvádzaných do Sociálnej poisťovne vznikne niekomu preplatok, tzn. súhrn vymeriavacích základov, z ktorých sú platené povinné odvody, je vyšší než maximálny vymeriavací základ, musí dotknutá osoba žiadať o vrátenie preplatku.

Na druhej strane v prípade nedoplatku na poistnom ich Sociálna poisťovňa vymáha.

Návrh riešenia: 

Zaviesť povinnosť, aby Sociálna poisťovňa informovala o preplatku resp. o nedoplatku na poistnom a  preplatok automaticky vyplácala,  prípadne zaviesť ročné zúčtovane sociálneho poistenia.

Komentáre

Skôr ako sa preplatok vráti, by sa mal použiť na vyrovnanie nedoplatkov. Je absurdné, čo sa mi stalo, že ma exekútor naháňal za nedoplatok, keď som tam mal aj preplatok. najprv som musel zaplatiť nedoplatok a potom požiadať o vrátenie preplatku.

Zdravotná poisťovňa má dokonca dvojročnú premlčaciu dobu na preplatky,
takže ak si nepožiadate ( lebo náhodou neviete, že máte preplatok ), tak to zostáva poisťovni. 
Tak isto navrhujem zjednotiť povinnosti inštitúcií v penáloch a pokutách nasledovne:
ak mám ja povinnosť do 15 dní, povinnosť má aj úrad v opačnom vzťahu do 15 dní...
ak mám ja povinnosť oznámiť, nech má povinnosť aj úrad ,,oznámiť,,...
ak mám ja pokutu z omeškania, nech má aj úrad pokutu z omeškania v prípade nedodržania ( napríklad termínu )
a nie, že ja mám povinnosť 15 dní, ale úrad aj 2 mesiace, alebo aj vôbec....

V roku 2012 a 2013 som bola SZČO a odvadzala povinné poistenie,tak isto som bola aj zamestnanec a tak isto odvádzala do poistovne ,pričom mi vznikol preplatok.V poistovni mi povedali že ak chcem preplatok vrátiť mám ist na " PN".   Odvody za rok 2012 boli 112,66 ,v januari2013 sa odvody zvyšili ,ale ja som stale platila 112,66 ,kedže mali preplatok za rok 2012..Zo soc.poist mi poslali ze mám  nedoplatok a este mi uctovali penale.SZCO som skoncila 8.4.2013. Zo zdravotnej mi preplatok vratili.Prosim o radu,ďakujem.

Ahojte, prosím vás o radu, od októbra 2015 som SZČO a od februára 2016 som zamestnanec. Prvý rok živnosti som odvody do socálnej poisťovne neplatila, tie mi vyrubili až od októbra 2016 cca vo výške 180 €. Takže preddavky, ktoré mesačne sociálnej poistovni odvádzam sú tie, ktoré mi vyrubili na zákalde danového priznania a rovnako tiez tie, ktoré mi plynú zo zamestnaneckého pomeru. V súčasnosti stále SZČO mám, avšak príjem zo SZČO mám minimálny, maximálne 2000 €/ rok. Keď som sa bola pýtať na Sociálnej poisťovni, bolo mi povedané, že aj napriek tomu, že okrem poistného zo zamestnania odvádzam preddavky zo živnosti, tieto predavky mi vraj nevrátia, aj keď zo živnosti nič nezarobím. Viete mi prosím niekto poradiť, ako to je? Dosť som teda zaskočená, lebo som bola presvedčená, že pokiaľ platím preddavky za SZČO a môj príjem na SZČO je minimálny, tieto mi majú vrátiť. Sociálna poisťovňa, resp. slečna za priehradkou tvrdí opak.. ďakujem

Pridať komentár

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
Bezpečnostná otázka (kvôli spamom). Vyriešte jednoduchú matematickú rovnicu a výsledok napíšte do prázdneho políčka.
krát 5 = 10
Vyriešte matematickú otázku a výsledok zapíšte v číselnom formáte.