Kontrola výpočtu dane z príjmov cez audítorov a daňových poradcov

Neopodstatnený
Opis problému: 

Pri sťažovaní si pána ministra financií na nekorektnosť niektorých podnikateľov pri vykazovaní zisku v účtovníctvach by mal štát nie uvoľňovať, ale naopak pritvrdzovať hranice pre audit, a to nielen obratu ale aj ostatných podmienok pre povinnosť auditu (=počet zamestnancov, výška majetku), aby sa pod kontrolu audítorov dostali aj ďalšie firmy. Tak by sa mohli zredukovať nežiadúce „optimalizácie“ základu dane. Taktiež živnosť vedenia účtovníctva by sa mala vrátiť späť na viazanú živnosť, aby túto - pre štát veľmi dôležitú kontrolnú funkciu – už nerobili nekompetentné osoby, ktoré si len kúpili účtovný softvér a klientom robia účtovné práce práve doštudované dievčatá (na strednej škole) alebo dôchodkyne neznalé zákonov, ešte k tomu častokrát aj „načierno“, t. j. bez priznania príjmov a ich zdanenia. (Stačí si prečítať tému na www.porada.sk k téme účtovníci versus daňoví poradcovia).

Návrh riešenia: 

Minimálne pri zachovaní vedenia účtovníctva ako voľnej živnosti by sa malo vrátiť k téme účtovníci versus daňoví poradcovia, kde by malo zakotviť, že ak firma nespĺňa kritéria pre povinnosť auditu, malo by byť daňové priznanie k dani z príjmov skontrolované daňovým poradcom. Týmto by sa výrazne eliminovali čierne praktiky pri znižovaní základu dane neférových podnikateľov. Táto povinnosť kontroly daňovým poradcom by sa mohla dať napríklad od príjmov/výnosov presahujúcich 50.000 eur, prípadne všetkým, aby sa skontrolovali aj malé a stratové firmy a živnostníci.
Keď  sa táto téma preberala pred niekoľkými mesiacmi, účtovníci rozbehli veľmi neférovú komunikáciu na internete, pričom vôbec nejde o to, aby daňoví poradcovia brali prácu účtovníkom, ale aby dali „záruku“ pre štát, že daňový základ bol vypočítaný správne a bez nátlaku majiteľov firiem. Lebo účtovník na voľnej živnosti resp. interný zamestnanec v obave straty zákazky či práce splní príkazy majiteľov a zaúčtuje do daňových nákladov aj to, čo v nákladoch vôbec nemá byť... avšak daňový poradca musí byť nezávislý, lebo riskuje o. i. vylúčenie z komory daňových poradcov....
Keď štát dal prácu notárom, sudcom, znalcom a iným profesiám, rovnako by mal dať prácu audítorom a daňovým poradcom, najmä preto, že títo v záujme štátu plnia kontrolnú funkciu výpočtu daní.
Pritom cena daňového poradcu za „záruku“ vôbec nemusí byť vysoká. Podobne ako audítori nemusia vidieť všetky doklady, ale podľa významnosti si vyberú tie najzávažnejšie (napríklad reklamu, cestovné výdavky, dlhodobý majetok, ...), t. j. tie, kde sa najčastejšie robia nekalé „optimalizácie“. Môže ísť teda o cenu už od cca. 50 eur za daňové priznanie. Táto cena určite nie je pre žiadnu SRO likvidačná, najmä ak hrozí v súčasnosti, že má platiť licencie 480/960 eur.
Štát sa dobrovoľne vzdal možnosti kontroly zo strany audítorov a daňových poradcov a potom si výpadok daňových príjmov kompenzuje daňovými licenciami aj od drobných podnikateľov, ktorí žijú v - alebo na - hranici chudoby...

Zdôvodnenie: 
Podnet nie je v súlade s cieľom portálu, ktorým je najmä zabezpečiť zlepšenie podnikateľského prostredia s perspektívou vyššej prosperity a tvorby nových pracovných miest
Zodpovedajúci zákon: 
Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
Oblasť legislatívy: 
Všeobecne – všetky oblasti podnikania

Komentáre

Tento navrh mi pripada ako cieleny pre urcitu skupinu podnikatelov. Je to uplna hlupost.

A poďme pokračovať ďalej, variť by mohli len vyučené kuchárky, plienky deťom vymieňať len detské sestry atď. Nech teda štát dá prácu všetkým ľuďom.  Ak sa začnú zavádzať takéto hlúposti, tak odchádzam na druhý koniec sveta alebo sa dám utratiť.

Ak sa vam zda, že je to "cielené pre určitú skupinu podnikatelov" alebo zrovnávate túto prácu s výmenou plienok deťom tak sa divím, že ste ešte ochotní platiť súdne poplatky, znalecké poplatky, poplatky geodetom, za služby lekárom, architektom, právnikom pri zastupovaniach na súde a podobne. Lebo všetko sú to skupiny ľudí, zamestnancov, podnikateľov, ktorí vykonávajú svoju prácu na základe svojej odbornosti a zákon nedovoľuje, aby si túto prácu urobil neodborne vzdelaný človek sám. O daniach a účtovníctve to platí rovnako. Mali by ich kontrolovať odborníci, najmä keď chránia záujmy štátu, podobne ako to robia audítori u "väčších" firiem. Mimochodom účtovníctvo a dane cez kvalifikovaných účtovníkov a daňových poradcov je bežné aj "na západe".  Ked chceme byť "svetoví", prečo nie aj v tomto?

Pridať komentár

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
Bezpečnostná otázka (kvôli spamom). Vyriešte jednoduchú matematickú rovnicu a výsledok napíšte do prázdneho políčka.
tri plus = 11
Vyriešte matematickú otázku a výsledok zapíšte v číselnom formáte.